Competition Team

 


TDC offers Competitive Dance Teams for dancers ages 5-18 that are dedicated, hard-working, and seeking an advanced level of training. 

  • Mini, Junior, Teen, & Senior Teams27
  • Mini and Junior Teams attend   3-4 competitions a year. Teens & Seniors attend 5-6 competition a year.
  • All competitions are in the Ohio/Indiana/Kentucky area, except for Nationals.
  • Auditions held in May/June of each year.

2018-2019 Competition Team Highlights

  • Hyperballad: High Score 13-14 Group (ODM), 1st Overall Teen Small Group (ID), 1st Place Teen Contemporary Small Group (Encore DCS), 1st Place Preteen Contemporary Small Group, 5th Overall Teen Small Group (Edge), 1st Place Contemporary Small Group, 7th Overall Teen Small Group (Showstopper)
  • Dancing on My Own: High Score 13-14 Group (ODM), 4th Overall Teen Small Group (ID), 1st Place Teen Lyrical Small Group (Encore DCS), 1st Place Preteen Lyrical Small Group, 4th Overall Teen Small Group (Edge), 1st Place Lyrical Small Group, 8th Overall Teen Small Group (Showstopper)
  • September: 3rd Overall Teen Small Group (ID), 1st Overall Teen Small Group (Encore DCS), 1st Place Preteen Tap Small Group, 3rd Overall Teen Small Group (Edge), 1st Place Tap Small Group, 10th Overall Teen Small Group (Showstopper)
  • In the Rain: 2nd Overall Teen Small Group (ID), 1st Place Teen Jazz Small Group (Encore DCS), 1st Place Preteen Jazz Small Group, 2nd Overall Preteen Small Group,  Most Entertaining 12 & Under Group, (Edge), 1st Place Jazz Small Group, 9th Overall Teen Small Group (Showstopper)
  • Mirror, Mirror: 2nd Overall Junior Large Group (ID), 2nd Place Junior Jazz Large Group (Encore DCS), 2nd Place Junior Jazz Large Group, 6th Overall Junior Large Group (Showstopper)
  • The Heist: 3rd Overall Junior Small Group (ID), 2nd Place Junior Open Small Group (Encore DCS), 3rd Place Junior Open Small Group (Showstoppers)
  • In the Navy: 7th Overall Junior Small Group, Best Costume (ID), 1st Place Junior Tap Small Group (Encore DCS), 1st Place Junior Tap Small Group (Showstopper)
  • She Blinded Me With Science: 2nd Overall Teen Duet/Trio (ID), 1st Overall Teen Duet/Trio (Encore DCS), 7th Overall Teen Duet/Trio (Showstopper)
  • Jacob: Teen Mr. Dance of Ohio 2019 (ODM), 4th, 8th, & 11th Overall Teen Soloist, 1st Runner-Up Teen Mr. Iconic Dance, Hollywood Experience Scholarship Winner (ID), Judge’s Choice Award, 1st Overall Teen Super Soloist (Encore DCS), 2nd Overall Teen Soloist, Teen Mr. Edge, Edge Performance Team Invite (Edge), 8th Overall Teen Soloist (Showstopper)
  • Audrey: Intrigue Dance Intensive Scholarship, Point Park University 6 Week Summer Intensive Scholarship (Ohio Dance Masters), 12th & 14th Overall Senior Soloist, 1st Runner-Up Senior Miss Iconic Dance (ID), 1st Place Senior Jazz Solo, 2nd Place Senior Contemporary Solo, Discovery Spotlight Scholarship (Encore DCS), 1st Place Senior Jazz & Contemporary Solos, 3rd Overall Senior Soloist, Edge Performance Team Invite (Edge), 1st Place Senior Jazz Solo & 5th Place Senior Contemporary Solo (Showstopper)
  • Rianna: Judge’s Choice Award (Ohio Dance Masters), 2nd Overall Junior Soloist, Junior Miss Iconic Dance, Hollywood Experience Scholarship Winner (ID), 1st Place Junior Contemporary Solo (Encore DCS), 1st Place Junior Contemporary Solo, 3rd Overall Preteen Soloist, Edge Performance Team Invite (Edge), 1st Place Junior Contemporary Solo, 4th Overall Junior Soloist (Showstopper), 1st Place Junior Contemporary Solo, 5th Overall Junior Soloist (VIP Dance)
  • Bree: Judge’s Choice Award, 3rd Runner-Up 12 & Under Regional Solo Champion (Ohio Dance Masters), 1st Overall Junior Soloist, 1st Runner-Up Junior Miss Iconic Dance (ID), 1st Place Preteen Open Solo, 8th Overall Preteen Soloist, 2nd Runner-Up Miss Preteen Edge, Edge Performance Team Invite (Edge), 3rd Place Junior Open Solo, Best Performance in the Open Division (VIP Dance)
  • Brooke: 9th Overall Teen Soloist, Teen Miss Iconic Dance (ID), 1st Place Teen Contemporary & Open Solos (Encore DCS), 1st Place Teen Open Solo, 9th Overall Teen Soloist, Edge Performance Team Invite (Edge), 2nd Place Teen Open & Contemporary Solos (Showstopper)
  • Cassidy: 13th & 15th Overall Teen Soloist (ID), 2nd Place Teen Lyrical & Open Solos (Encore DCS) 8th Overall Teen Soloist, Edge Performance Team Invite (Edge), Best Performance in the Open Division (VIP Dance)
  • Kearney: Judge’s Choice Award (Ohio Dance Masters), 2nd and 8th Overall Teen Int. Soloist, 1st Runner-Up Teen Miss Int, Iconic Dance, Hollywood Experience Scholarship Winner (ID), 1st Place Teen Musical Theatre Solo (Encore DCS)
  • Alayna: Judge’s Choice Award, 5th Overall Junior Soloist (ID), 3rd Place Junior Jazz Solo, Discovery Spotlight Scholarship (Encore DCS), 2nd Place Junior Jazz Solo, 3rd Overall Junior Soloist (VIP Dance)
  • Emma: 1st Place Teen Int. Lyrical Solo, 8th Overall Teen Int. Soloist, Edge Performance Team Invite (Edge), 3rd Place Teen Int. Lyrical Solo (Showstopper)
  • Lylla: 1st Place Teen Int. Tap Solo, Edge Performance Team Invite (Edge), 1st Place Teen Int. Tap Solo (Showstopper)
  • Gabby: 5th Overall Mini Soloist, Best Costume (VIP Dance)

Comp Team Footer